اتاق فرار چیه؟

BEGINNERS GUIDE

The tips and tactics to escape the room!
آیا تا به حال اتاق فرار بازی کردید؟ دوست دارید بدونید در یک بازی فرار انتظار چه چیزی را باید داشته باشید و چطور موفق به فرار شوید؟
در ادامه هر راهنمایی، توصیه یا روشی را که به عنوان یک مبتدی این بازی لازم دارید ما به شما خواهیم گفت. بعد از اینکه شما تصمیم به بازی در یک اتاق فرار رو گرفتید باید مراحلی را طی کنید.
همیشه این را به خاطر داشته باشید که وظیفه شما به عنوان یک تیم این است که در کمتر از یک ساعت از اتاق فرار کنید.

قدم اول: تیمتان را تشکیل دهید:

در تشکیل تیم سعی کنید هوشمندانه عمل کنید! بهترین حالت برای بازی این است که تیم شما ۲ الی ۶ عضو داشته باشد. اعضای تیمتان را به گونه‌ای انتخاب کنید که بتوانید با هم هماهنگ شوید. مسئله اصلی برای بازی برقراری ارتباط خوب و موثر است که باعث می‌شود همکاری مفید و خط فکری نزدیکی داشته باشید ولی درعین حال بتوانید دیدگاه‌ها و مهارت‌های متفاوت را در کنار هم به کار گیرید.

قدم دوم: اولین اتاق فراری که می‌خواهید بازی کنید را انتخاب کنید

مجموعه‌های فرار محدوده وسیعی از موضوعات مانند سناریوهای ترسناک، فانتزی یا ماجراجویانه را دربرمی‌گیرند که شما می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. اینکه دوست دارید چه حس یا هیجانی را تجربه کنید کاملاً به انتخاب شما بستگی دارد.

قدم سوم: خلاصه‌ای از بازی و داستان آن داشته باشید

پیش از آنکه وارد اتاق فرار شوید توضیحاتی در مورد نحوه انجام بازی و داستانی که بازی براساس آن پیاده‌سازی شده و شاید راهنمایی‌هایی برای حل معماهای اتاق برای گروه شما گفته می‌شود که سعی کنید حتماً به آن‌ها توجه داشته باشید.

قدم چهارم: از بازی لذت ببرید!

مدت زمانی را در اتاق سپری می‌کنید هیچ راهی ندارید جز اینکه تمام مدت در بازی غرق شوید. تمام انرژی و توانتان را برای بازی به کار گیرید. چیزهای زیادی وجود دارد که باید کشف کنید! تمام اتاق را بگردید تا سرنخ‌ها را پیدا کنید و ذهنتان را درگیر حل معماها کنید.

۱۲ توصیه که به مبتدیان اتاق فرار می‌کنیم:


1- وارد ماجرا شوید.

2- اتاق را به طور کامل بگردید.

3- تمام اعضای تیم فقط روی یک قسمت متمرکز نشوید.

4- هر چیزی را که پیدا کردید با بقیه گروه به اشتراک بگذارید.

5- همه چیز را امتحان کنید و به همه گوش دهید (بسپرید).

6- بیش از اندازه روی یک بخش فکر نکنید.

7- وسایل موجود در اتاق را ساماندهی کنید.

8- راهنمایی بگیرید.

9- با زور هیچ کاری را انجام ندهید.

10- داستانی را که بازی براساس آن پیاده‌سازی شده در خاطر داشته باشید.

11- با دوستانتان بازی کنید.

12- شب را خوب بخوابید.

ساعت ممکن است به نظر زمان زیادی برای فرار از اتاق به نظر برسد و باعث شود شما بازی را از ابتدای کار جدی نگیرید. اما گول نخورید! ممکن است زمان در نظر شما آهسته بگذرد در صورتی که متوجه شوید تنها چند دقیقه برای فرار از اتاق مهلت باقیست. پس تنبلی نکنید!

1- وارد ماجرا شوید.


2- اتاق را به طور کامل بگردید.سرنخ‌های بازی ممکن است در هرجایی از اتاق مخفی شده باشند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که هیچ جایی از اتاق بررسی نکرده باقی نمانده است. می‌توانید پراکنده شوید و هر نفر جداگانه یک قسمت از اتاق را بررسی کند یا اینکه به گروه‌های چندنفری تقسیم شوید و هر گروه جداگانه اتاق را بگردد. در این صورت هر چیزی را چند نفر دیده و بررسی می‌کنند و اگر مسئله‌ای از دید یک نفر پنهان بماند ممکن است دیگری متوجه آن گردد.

پس در نهایت باز تاکید می‌کنیم که به همه چیز دقت کنید: درها، قفسه‌ها، همه وسایل و هر گوشه و کناری از اتاق. !

از آنجایی که برای فرار از اتاق تنها ۶۰ دقیقه فرصت دارید، هرچقدر که سرعت عمل بیشتری داشته باشید و قسمت‌های بیشتری را بررسی کنید بهتر است و احتمال اینکه سرنخی را از دست بدهید کاهش می‌یابد. به علاوه اگر در حل یک معما به بن‌بست خوردید آن را به بقیه اعضای تیم بسپرید. شاید آن‌ها متوجه موضوعی شوند که شما توجه نکردید.

3- تمام اعضای تیم فقط روی یک قسمت متمرکز نشوید.


4- هر چیزی را که پیدا کردید با بقیه گروه به اشتراک بگذارید.

ممکن است چیزی را که شما دیدید دقیقاً همان سرنخ یا موضوعی باشید که دوست شما برای حل یک معما به آن نیاز دارد یا بالعکس دوستتان چیزی را پیدا کرده که می‌تواند به شما کمک کند. پس همگی باید هرچیزی را که پیدا کردید با هم به اشتراک بگذارید. در این صورت در عین حال که هرکدام از ما جداگانه بخش‌های مختلف را بررسی می‌کنید به طور گروهی نیز کار می‌کنید.

هر عضوی از تیم اطلاعات و تجربه و دیدگاه خاص خود را دارد. چیزی که یک نفر از شما می‌بیند و تجربه می‌کند ممکن است با نفر دیگر تفاوت داشته باشد. هرچقدر هم که ایده و دید یک نفر عجیب یا مسخره به نظر بیاید، باز هم باید به آن توجه کنید و آن را امتحان کنید. ممکن است دقیقاً همان مورد باعث خروج شما از اتاق شود.

5- همه چیز را امتحان کنید و به همه گوش دهید (بسپرید).


6- بیش از اندازه روی یک بخش فکر نکنید.

اگر در حل یک معما به موضوعات پیچیده و مبهمی برخورد کردید احتمال دهید که شما خودتان هم دارید مسئله را پیچیده‌تر می‌کنید! درست است که اتاق فرار برای به چالش کشیدن شما طراحی شده اما هدف مهم دیگر آن سرگرم کردن و لذت بردن شماست. پس اگر در حل معمایی خیلی گیج و سردرگم شدید، بهتر است آن را به هم‌تیمی‌های خود بسپرید.


فضایی را برای گذاشتن وسایلی که استفاده می‌کنید اختصاص دهید که به صورت منظم آن‌ها را بچینید. ممکن است لازم داشته باشید که وسایل را با توجه به تم دسته‌بندی کنید و مجموعه‌ای از آن‌ها از نظر شما به هم ارتباط داشته باشند. به این صورت وقتی به چیزی نیاز پیدا کنید، مکان دقیق آن را می‌دانید و یا با گذاشتن وسایل در کنار هم به ارتباط میان آن‌ها پی می‌برید.

7- وسایل موجود در اتاق را ساماندهی کنید.


8- راهنمایی بگیرید.
از اینکه برای بیرون اومدن از اتاق درخواست راهنمایی کنید خجالت نکشید. در حقیقت میزبانان اتاق فرار هم دوست دارند که شما موفق شوید و همیشه سعی می‌کنند که شما را به مسیر درست هدایت کنند. کمک گرفتن باعث می‌شود که هم از بازی لذت ببرید و هم موفق شوید که در زمانی که در اختیار دارید از اتاق فرار کنید.

اگر قرار باشد در یا جعبه‌ای باز شود، مطمئن باشید باز کردن آن سخت نخواهد بود! باور کنید که میزبانان اتاق فرار می‌خواهند که شما سرنخ‌های مناسب را پیدا کنید. اگر چیزی بسته به نظر می‌آید احتمالاً قرار بوده بسته بماند. (مگر اینکه شما کلید مناسب را برای آن پیدا کنید.)
به زور باز کردن هرچیزی هم ممکن است باعث خراب شدن بازی فرار شود و هم برای شما گران تمام شود!

9- با زور هیچ کاری را انجام ندهید.


10- داستانی را که بازی براساس آن پیاده‌سازی شده در خاطر داشته باشید.
شاید لازم باشد که گاهی مثل یک نویسنده فکر کنید تا بتوانید متوجه معنای سرنخ‌ها شوید. با توجه به پیش‌زمینه‌ای که به شما داده شده، به نظر شما انتظار می‌رود که چه اتفاقی در آینده رخ دهد؟
شما حتماً لازم دارید که ارتباط فکری خوبی با هم‌تیمی‌های خود برقرار کنید. مطمئن باشید با کسانی بازی می‌کنید که مشکلی با هم ندارید و اختلاف نظرها را با هم حل کرده باشید.
حل کردن معماهای اتاق فرار اتفاق هیجان‌انگیز و راه خوبی برای برقراری ارتباط با افراد تیم است.

11- با کسانی بازی کنید که به خوبی یکدیگر را می‌فهمید.


12- شب را خوب بخوابید.

برای اینکه به درستی متوجه شواهد و سرنخ‌های شوید و کارهای لازم برای فرار از اتاق را به خوبی انجام دهید، نیاز دارید که در بهترین حالت خود باشید. خواب خوب باعث می‌شود که شما از نظر ذهنی آمادگی کامل را داشته باشید و به خوبی از پس چالش‌های بازی بربیاید.